Biegunka
Określenie „biegunka” odnosi się do wypróżnień składających się z luźnych, wodnistych stolców. Biegunka wiąże się z częstszymi niż zwykle wizytami w toalecie. Nie jest ona poważnym problemem i zwykle sama przechodzi, ale w jej trakcie trzeba pić dużo płynów, zwłaszcza wody.
Biegunka trwa zwykle dzień lub dwa. Jeśli trwa dłużej, należy udać się do lekarza specjalisty. Może to wskazywać na zaburzenie takie jak zaplenie infekcyjne, zespół jelita drażliwego lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Niemal wszyscy wiedzą na czym polega biegunka. Częste, luźne i wodniste wypróżnienia to nic przyjemnego. W przypadku nasilonych objawów biegunki możemy spodziewać się między innymi:
W wypadku zaobserwowania powyższych objawów towarzyszących biegunce należy przyjmować dużo płynów i skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Przyczyny biegunki
Jest wiele przyczyn biegunki. Za nimi wszystkimi stoi to, że organizm nie jest w stanie przyswoić wody z jedzenia i płynów kiedy te przechodzą przez okrężnicę. Rezultatem są luźne, wodniste stolce. Może to być zależne od rodzaju lub ilości przyjmowanego pokarmu albo może to być wynikiem choroby układu pokarmowego. Oto najczęstsze powody biegunki:
Diagnozowanie biegunki
Przy nasilonych objawach biegunki lekarz specjalista będzie chciał dowiedzieć się co je wywołuje, żeby móc podjąć właściwe leczenie. Podczas wizyty przeprowadzi badanie fizykalne oraz zapyta o dotychczas przebyte choroby i ostatnie zmiany w sposobie odżywiania się. Należy również pamiętać, żeby powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę jak i tych wydawanych bez przepisu lekarza. W razie konieczności lekarz zleci również dalsze badania krwi, moczu i/lub stolca.
Leczenie biegunki
Jeśli biegunka trwa dłużej niż parę dni może być potrzebne leczenie, które między innymi polega na: