Biegunka

Określenie „biegunka” odnosi się do wypróżnień składających się z luźnych, wodnistych stolców. Biegunka wiąże się z częstszymi niż zwykle wizytami w toalecie. Nie jest ona poważnym problemem i zwykle sama przechodzi, ale w jej trakcie trzeba pić dużo płynów, zwłaszcza wody.

Biegunka trwa zwykle dzień lub dwa. Jeśli trwa dłużej, należy udać się do lekarza specjalisty. Może to wskazywać na zaburzenie takie jak zaplenie infekcyjne, zespół jelita drażliwego lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Niemal wszyscy wiedzą na czym polega biegunka. Częste, luźne i wodniste wypróżnienia to nic przyjemnego. W przypadku nasilonych objawów biegunki możemy spodziewać się między innymi:

bólu brzucha
wzdęć
krwawego lub czarnego stolca
skurczy
odwodnienia
zawrotów głowy
temperatury powyżej 39° C
małych ilości moczu lub moczu o ciemnej barwie
bólu odbytu
wymiotów

W wypadku zaobserwowania powyższych objawów towarzyszących biegunce należy przyjmować dużo płynów i skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Przyczyny biegunki

Jest wiele przyczyn biegunki. Za nimi wszystkimi stoi to, że organizm nie jest w stanie przyswoić wody z jedzenia i płynów kiedy te przechodzą przez okrężnicę. Rezultatem są luźne, wodniste stolce. Może to być zależne od rodzaju lub ilości przyjmowanego pokarmu albo może to być wynikiem choroby układu pokarmowego. Oto najczęstsze powody biegunki:

bakterie lub pasożyty z zanieczyszczonego, zepsutego lub niedogotowanego jedzenia (zwykle mięsa i nabiału)
skażona woda
wirusy z niemytych powierzchni lub bezpośredni kontakt z zarażonymi osobami
antybiotyki, które niewybiórczo zabijają bakterie tworząc zagrożenie infekcją
inne lekarstwa, takie jak lekarstwa na raka, ciśnienie microsoft10.com krwi i leki zobojętniające
nietolerancja laktozy
nietolerancja fruktozy
nietolerancja pewnych sztucznych słodzików
wcześniejsze ingerencje chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej, takie jak usunięcie woreczka żółciowego
przewlekłe choroby układu trawiennego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, cukrzyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadczynność tarczycy, choroba Addisona, zespół jelita drażliwego, mikroskopowe zapalenie jelita grubego, przewlekłe zapalenie trzustki lub choroba zapalna jelit

Diagnozowanie biegunki

Przy nasilonych objawach biegunki lekarz specjalista będzie chciał dowiedzieć się co je wywołuje, żeby móc podjąć właściwe leczenie. Podczas wizyty przeprowadzi badanie fizykalne oraz zapyta o dotychczas przebyte choroby i ostatnie zmiany w sposobie odżywiania się. Należy również pamiętać, żeby powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę jak i tych wydawanych bez przepisu lekarza. W razie konieczności lekarz zleci również dalsze badania krwi, moczu i/lub stolca.

Leczenie biegunki

Jeśli biegunka trwa dłużej niż parę dni może być potrzebne leczenie, które między innymi polega na:

leczeniu problemu zdrowotnego leżącego u podstaw biegunki, takiego jak choroba zapalna jelit, pod nadzorem lekarza specjalisty
lepszym dobraniu przyjmowanych lekarstw
przyjmowaniu antybiotyków
unikaniu produktów mlecznych do momentu poprawy stanu zdrowia
zmianie sposobu odżywiania się
wyrównaniu utraconych płynów (doustnie lub dożylnie)
odbudowie równowagi elektrolitowej